Connect with us
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Dünya

California’da COVID Vakaları Yeniden Artıyor

Published

on

ABD’nin 40 milyon nüfuslu California eyaletinde Corona virüsü vakaları yeniden artışa geçti.

Geçen hafta eyalette günde ortalama 14 bin 626 vaka bildirildi. Vakalar iki hafta önceki ortalamaya göre yüzde 86 artarken, ölümler yüzde 10 azaldı.

Yetkililerin açıklamasına göre eyalet genelinde bu hafta itibariyle her 100 bin kişiden 231’i virüse yakalanır hale geldi. Uzmanlar 100 bin kişide 100 ve üzeri vaka oranını, yüksek bulaşma oranı işareti olarak kabul ediyor. Bu da virüsün California’da hızlı bir şekilde yayıldığı anlamına geliyor.

Hastanelerde ise henüz kritik bir tablo yok. Hastaneye yatış oranları son dört haftadır yüzde 30 artmakla birlikte henüz alarm durumuna işaret etmiyor. Açıklamalara göre, California’nın en kalabalık bölgelerinden ikisi olan Los Angeles ve San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki hastaneler henüz baskı altında değil.

California yetkilileri gelinen noktada eyalet sakinlerinin salgınla mücadelede işbirliği göstermesinin şart olduğuna vurgu yaparken, daha kötü bir tablonun engellenebilmesi için maske kullanımı ve sık sık test yaptırma tavsiyesinin önemine dikkat çekiyor.

Eyalette en kötü vaka oranına sahip kent San Francisco

California’nın en yüksek Corona virüsü vaka oranına sahip bölgesi ise San Francisco. San Francisco’da şimdiki oranlara göre her 100 bin kişiden 460’i virüse yakalanıyor.

California’nın başkenti Sacramento’da ise 100 bin kişideki vaka oranı 213 olarak ifade ediliyor. Los Angeles için bu oran 224; San Diego için 214 ve Ventura içinse 201 olarak kaydedildi.

Eyaletin en kalabalık şehri Los Angeles’ta ise haftadan haftaya vaka sayısı %16 arttı ve geçtiğimiz hafta bölgedeki risk seviyesi düşükten orta düzeye çekildi. Uzmanlar vaka artışının daha çok genç nüfusun arasında gözlemlendiğini belirtiyor.

Pandeminin başından bu yana kronik rahatsızlıkları olan ve 65 yaş üstü kişilerin daha büyük risk altında olduğu belirtiliyordu. Ancak California’da yapılan araştırmalara göre, bu kişiler aşılanmış olsalar dahi maske kullanmaya devam ediyor, gençlerden daha iyi korunuyor ve bu nedenle hastaneye yatış ve ölüm oranları vakalara oranla daha hafif yükseliyor.

Pandeminin başlangıcından bu yana, California’da 4 sakinden en az 1’i enfekte oldu, toplam 9 milyon 461 bin 626 vaka bildirdi. 433 sakinden en az 1’i Corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti, bugüne kadar toplam 91 bin 231 ölüm kaydedildi.

Bu yılın Ocak ayı, California’da vaka ortalamasının en yüksek olduğu ay olurken, geçen yılın Ocak ayıysa, eyalette ortalama ölümlerin en yüksek olduğu aydı.

Aşılama çalışmalarıysa hız kesmeden devam ediyor. 5 yaş ve üzeri tamamen aşılanan Californialılar’ın oranı yüzde 73, en az bir doz aşılanan Californialılar’ın oranı ise yüzde 82.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Sri Lanka Devlet Başkanı acil uluslararası yardım çağrısı yaptı! İlaç ve gıda krizi yaşanıyor

Published

on

By

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle mücadele eden Sri Lanka’da gıda ve ilaç kıtlığı yaşanıyor. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ekonomik krizin sebebi olarak Kovid-19 salgınını ve dünyadaki yüksek enflasyonu gösterdi. Rajapaksa diğer ulusların da salgının uzun vadeli sonuçlarından etkilenebileceğini belirtti.

“CİDDİ BİR KRİZ YAŞIYORUZ”

Nikkei tarafından Tokyo’da düzenlenen “Future of Asia” etkinliğinde çevrim içi konuşan Rajapaksa, “Şu anda tüm Sri Lankalıların hayatlarını derinden etkileyen ve toplumsal huzursuzlukla sonuçlanan ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz.” dedi. Rajapaksa, “Bu tür zorluklarda bu savunmasız ulusları desteklemek bölgesel ve küresel istikrar için çok önemlidir.” ifadesini kullandı.

AA-20220512-27839854-27839844-SRI_LANKADAKI_GOSTERILERDE_YASANAN_SIDDET_OLAYLARI

Başkan Rajapaksa, ilaç ve gıda temini gibi acil ihtiyaçların karşılanması için uluslararası toplumun acil yardımına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

SRİ LANKA’DAKİ OLAYLAR

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestoları yoğunlaştırmıştı.

AA-20220512-27839854-27839832-SRI_LANKADAKI_GOSTERILERDE_YASANAN_SIDDET_OLAYLARI

Ülkede 9 Mayıs’ta Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

AA-20220512-27839854-27839840-SRI_LANKADAKI_GOSTERILERDE_YASANAN_SIDDET_OLAYLARI

BAŞBAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs’ta istifa etmişti. Başbakan’ın istifası nedeniyle kabine de feshedilmişti.

thumbs_b_c_ab4d93993cc1d4518165a38d3789a6f3

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa,12 Mayıs’ta Ranil Wickremesinghe’yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sıkıntısı, elektrik kesintileri ve artan gıda ile ulaşım fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor.

Continue Reading

Dünya

Dünyayı sarsan iddia! Putin’in ölümcül hastalığı

Published

on

By

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 4’üncü ayına girerken Rusya’dan çok konuşulacak bir iddia geldi. İngiliz basını Vladimir Putin’in kanser olduğu iddiasını bir kez daha gündeme getirdi ve doktorların Putin’e biçtiği ömrü en fazla 3 yıl olarak açıkladı.

GÖRME YETİSİ DE GERİLEDİ

İngiliz gazete, Rusya’nın devlet iç güvenlik kurumu olan Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) bir ajanı kaynak olarak gösterdi. Kaynağın adı güvenlik sebebi ile gizli tutulurken, Putin’in hastalığı nedeniyle görme yetisinde de ciddi bir gerileme olduğu bildirildi.

” DURUMU KÖTÜLEŞİYOR

Putin, Zafer Günü

Rus ajan gazeteye yaptığı açıklamada ”Televizyona çıktığında ona ne söyleyeceğini gösteren her şeyin büyük harflerle yazılmış olduğu not kağıtlarına ihtiyaç duyuyor. Bu kağıtlara yazılan harfler o kadar büyük ki her sayfada sadece birkaç cümle var. Gözlerindeki durum ciddi şekilde kötüleşiyor.” dedi.

5 FARKLI DOKTOR EŞLİK EDİYOR

Daha önce Rusya merkezli bir araştırma platformu olan Proekt tarafından yayınlanan belgelerde Putin’e yaptığı ziyaretlerde en az 5 farklı doktorun eşlik ettiği iddia edilmişti. Aynı belgelerde Tiroid Kanseri konusunda uzmanlaşmış Kulak Burun Boğaz uzmanı Yevgeny Selivanov’un da Rus liderin yanından hiç ayrılmadığı belirtilmişti.

‘HAYAL ÜRÜNÜ’

Kremlin, bu bilgileri yalanlamış ve araştırma şirketinin Rusya’da yayın yapmasını yasaklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, belgelerin hayal ürünü olduğunu iddia etmiş ve burada yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

MUHTEMEL ADAYLAR KONUŞULUYOR

İngiliz basınının haberine göre, Putin’in hayatını kaybetmesi durumunda onun yerini alması en muhtemel aday Mihail Mişustin. Rusya’nın başbakanı olarak görev yapan Mişustin, siyasi hiyerarşide Putin’den sonra ikinci sırada.

Ülkenin başkenti Moskova’nın şu anki belediye başkanı, Sergei Sobyanin de muhtemel isimler arasında gösteriliyor. 2008’den beri Rusya’nın güvenlik konseyi başkanı olarak görev yapan Nikolay Patruşev de listede yer alan isimlerden biri.

Continue Reading

Dünya

Rusya’dan ‘hipersonik’ gözdağı! Hedefi 1000 kilometre öteden vurdu

Published

on

By

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus ordusu, Barents Denizi’nde hipersonik “Tsirkon” füzesinin test atışını gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Barents Denizi’nde, “Sovyetler Birliği Filosundan Amiral Gorşkov” fırkateyninden “Tsirkon” hipersonik seyir füzesiyle test atışı yapıldığı belirtildi.

HEDEFİ BAŞARIYLA VURDU

Test atışının yeni silah türlerinin denenmesi kapsamında gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, “Tsirkon” füzesinin yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta bulunan bir deniz hedefini başarıyla vurduğu, füzenin uçuşunun, belirlenen parametrelere karşılık geldiği ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçen yıl “Tsirkon”un ilk defa bir gemiden deneme atışının gerçekleştirildiğini bildirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2018’de tanıttığı yeni hipersonik silahların arasında bulunan “Tsirkon”un ses hızının 10 katına (Mach 10) kadar çıkabildiği ve 1000 ila 2000 kilometre menzile sahip olduğu açıklanmıştı. (AA)

Continue Reading

Trendler

Copyright © 2022 by 20-23