Connect with us
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Kripto

SEC Başkanı Gensler’den sabitkoin çıkışı

Published

on

SEC Başkanı Gensler'den sabitkoin çıkışı
KRİPTO PARASEC Başkanı Gensler’den sabitkoin çıkışıABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) Gary Gensler, önde gelen sabitkoinlerin genelde büyük borsalarla ilişkili olduğunu belirterek borsaların çoğunlukla müşterilerine karşı işlem açtıklarına dikkat çekti

Gary Gensler, kripto varlık Borsalarıyla ilgili eleştirilerinin dozunu artırarak bazı platformların kurallara uymaktan kaçındığını ve kendi müşterilerine karşı pozisyon alıyor olabileceklerini belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, kendi yetki alanlarında kalan çoğu kripto varlığın ticaretinin düzenleyici kurumlar tarafından kayıt altına alınması gerektiği düşüncesini tekrarladı. Gensler, komisyonun düzenleme çalışmalarını da yoğunlaştırdığını sözlerine ekledi.

Gensler, Bloomberg News’e verdiği röportajda kripto para borsalarının gözaltı piyasası, piyasa yapmak ve değiş-tokuş alanı sunma gibi farklı hizmetleri arasına gerekli duvarlar örme konusunda yeterli çaba göstermedikleri için endişeli olduğunu kaydetti. Başkan, bu hizmetlerin yeterince ayrışmamasının müşterilerin çıkarına olmayabileceğini belirtti.

“Borsalar çoğunlukla müşterilerine karşı piyasa yapıyorlar”

“Kripto paralar için platformların müşterilerinden daha fazla bilgiye sahip olarak işlem yapmalarıyla ilgili çok fazla sorun var” diyen Gensler, “Esasen bu platformlar çoğunlukla müşterilerine karşı işlem yapıyorlar çünkü müşterilerinin tersi yönde piyasa yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Komisyon kendisini 1 dolara ya da başka bir fiyat paraya sabitlemeyi amaçlayan sabit koinlerle ilgili sorunlara da değindi. Gensler en büyük üç sabit koin olan Tether, USD Coin ve Binance USD’nin hepsinin borsalarla ilişkili olduğunu söyledi.

“Ben bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum” diyen Gensler, “En büyük üç paradan her biri kripto para borsalarından biri tarafından o platformda ticareti kolaylaştırmak için ve muhtemelen AML (Anti Money Laundering) ve KYC (Know Your Costumer) gibi düzenlemelerden kaçınmak için yaratıldı” diyerek kara para aklama ve müşteri tanımlama gibi konulardaki sıkıntılara dikkat çekti.

Dünyanın en büyük sabit koinlerinden olan ve 83 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Tether’in Bitfinex kripto borsasının arkasındaki isimlerle ilişkili olduğu biliniyor.

Diğer bir sabit koin devi olan USDC ise içlerinde Coinbase Global Inc.’in de olduğu bir şirketler konsorsiyumu tarafından ortaya çıkarıldı. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance ise 17 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Binance USD’yi Paxos isimli şirketle birlikte ortaya çıkardı.

Coinbase hisseleri ilk çeyrek verileri sonrası düştü

Coinbase’in ilk çeyrek gelirlerinin beklentilerin altında kalması ve bu çeyrek alım-satım hacimlerinin daha da düşeceğini beklediklerini açıklaması sonrası şirketin hisseleri kayda değer bir düşüş yaşadı.

Bitcoin ise Kasım başında rekor seviyeleri görmesi sonrası bu zirvenin yaklaşık yüzde 50 altında işlem görüyor.

TerraUSD ya da UST olarak bilinen sabit koinin 1 dolar olması gereken karşılığını kaybetmesi ABD Kongre’sinde bu paralara dair endişelerin de artmasına neden oldu. Algoritmik bir sabit koin olduğu olarak sunulan UST değerini varlık ya da nakitlerin desteği yerine alış-satış ve varlık yönetimiyle sağladığını iddia ediyor.

Terra olayında yaşananları eleştiren Senatör Mark Warner yaşanan sürecin yatırımcıların bu koinlerin sabit kalacağında emin olacakları bir çerçeveye muhtaç olduğunun kanıt olduğunu söyledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto

Kriptoda sular biraz duruldu

Published

on

By

Piyasalardaki risk algısının bozulması ve sabitkoinlerde yaşanan gelişmelerle fırtına yaşanan kripto para piyasalarında sular biraz da olsa duruldu. Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıklar da fiyatlarda toparlanma izlendi.

Kriptoda bir günde 200 milyar doları silen fırtına yerini toparlanma çabasına bıraktı.

Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıkların fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket görüldü.

Piyasanın sakinleşmesinde önde gelen sabitkoin Tether’de görülen toparlanma başta olmak üzere piyasayı geren sabitkoin konusundaki endişelerin bir miktar dağılması etkili oldu. Perşembe günü 1 doların altına gerileyen Tether’de yeniden 1 dolarlık çıpa sağlandı.

Terraform Labs da Terra blokzincirinin durdurulduktan sonra tekrar başlatıldığını açıkladı.

Miller Tabak + Co Piyasa Baş Stratejisti Matt Maley, “Tether’in istikrar kazanması, gerçekleşen teminat tamamlama çağrılarının azaldığı anlamına geliyor. İnsanlar hala gergin ama satışlar azaldı. Yatırımcılar birkaç gün daha gergin olacak, ancak arz-talep denklemi yeniden istikrar kazandı” değerlendirmesini yaptı.

TerraUST ve Luna piyasayı germişti

1 hafta önce 96 dolar seviyesinden fiyatlanan LUNA 0,10 doların altına indi.

Belirsizlikler, Terra kripto projesini çevreleyen türbülans tarafından körüklenirken, ilişkili tokenler UST ve LUNA 7 Mayıs’tan bu yana sert düştü. 7 Mayıs’ta yaklaşık 80 dolar olan LUNA, birkaç gün içinde 1 doların altına geriledi ve yaklaşık 25 milyar dolar değer yitirdi.

“Sabitkoin”ler kripto para piyasasının önemli bir parçası olurken, 4. en büyük coin Terra’nın çöküşünün, tüm kripto sektörü üzerinde hala öngörülemeyen etkilere sahip olduğu belirtiliyordu.

Continue Reading

Kripto

Kripto piyasasının dikkat kesildiği Tether’den açıklama var

Published

on

By

En büyük sabitkoin Tether’in bir doların altında işlem görmeye başlamasının ardından kripto para yatırımcılarında oluşan endişeleri gidermek amacıyla şirketin CTO’sundan açıklama geldi

En büyük sabitkoin olan ve bir doların altında işlem görmeye başlayan Tether’den kripto piyasasında oluşan endişeleri gidermek amacıyla açıklama geldi.

Tether CTO’su (Chief Technology Officer) Paolo Ardoino Twitter’dan yaptığı açıklamada yatırımcıların koini 1 dolar karşılığında satmaya devam edebileceklerini belirtti. Sabit koin gün içinde 94,55 cent’e kadar gerilemiş ve sonrasında 99 doların hemen altına yükselmişti.

Bu hareket diğer bir büyük sabit koin olan Terra’nın yaşadığı düşüş sonrası kripto para piyasasında endişelere neden olmuştu.

Kripto para birimleri TerraUSD stablecoinin çöküşünün birçok popüler dijital tokenda kaçışı tetiklemesi nedeniyle düşüşünü sürdürdü.

Bitcoin Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 27 bin doların altına geriledi. Ether yüzde 12’ye kadar düşerken Avalanche ve Solana bazı önemli merkezi olmayan finans protokollerini destekleyen coinler de düşüş yaşadı.

Sanal paralar bir ara çift haneli güniçi yükseliş yaşasa da ralli daha sonra sona erdi. TerraUSD stabilcoin hala 1 dolarlık çıpanın altında bulunuyor. Buna bağlı token Luna da sert düşüyor.

Genel olarak kripto sektörü bu hafta ağır kayıplar yaşarken yatırımcı güveni kırılgan kalmayı sürdürüyor. Kripto piyasasında sabitoinler traderların tokenlar arası geçiş yapmak üzere yatırımlarını park ettikleri anahtar konumda bulunuyor. Birçok çeşidi bulunan sabitkoinler genelde 100 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip. Ancak geniş çaplı güven kaybı bu dijital varlık ekosisteminin varoluşunu tehdit ediyor.

UST olarak bilinen TerraUSD algoritmik sabitkoin 30 sent ve 90 sent arasında salınırken 08:18 itibarıyla 66 sent civarından işlem gördü. Bu coinin destekçileri dolar peg’inin ortadan kalkmasının ardından 1,5 milyar dolar toplayarak koini destekledi.

Mudrex CEO’su Edul Patel “UST sabitkoininin çöküşü kripto piyasalarını büyük ölçüde etkiledi. Bitcoin geçmişteki düşüşlerde kısa sürede toparlasa da bu sefer daha fazla düşebilir” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa sıfır üzeri faize hazırlanıyor
Avrupa sıfır üzeri faize hazırlanıyorAvrupa Merkez Bankası cephesinde faiz artışı için en üst düzeyden Temmuz sinyali verilirken, Bloomberg’in haberine göre bu yıl sona ermeden sıfır üzerinde bir faiz hazırlığı yapılıyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) üyeleri, konuya yakın yetkililerden edinilen bilgiye göre, bu yıl sona ermeden faiz oranlarını sıfırın üzerine çıkarma senaryosuna giderek daha sıcak bakmaya başladı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, temmuzda 25 baz puanlık faiz artışını değerlendiren AMB yönetim konseyinin, ocak ayından önce aynı oranda en az iki ilave faiz artışına gidebileceğini aktardılar.

Bu durum AMB üyelerinin, -%0,5 seviyesindeki mevduat faizinde bu yıl üç faiz artırımı fiyatlayan para piyasası ile aynı çizgide buluşabileceğine işaret ediyor.

AMB’nin gelecekte atabileceği adımlar kesinlik kazanmazken, Avrupa Merkez Bankası’nın sözcüsü konu hakkında yorum yapmadı. E

Haber öncesi AMB’den yıl sonuna kadar 89 baz puanlık faiz artışını fiyatlayan para piyasaları da bu beklentiyi 91’e yükseltti. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yıl sona ermeden faizlerin sıfırın üzerine çıkması ihtimalini “makul” olarak değerlendirmişti.

Lagarde’dan Temmuz sinyali

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, AMB’nin tahvil alım programını bu yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sona erdireceğini ve ardından sadece “birkaç hafta” sonra faiz artırımı yapabileceğini açıklamıştı.

Lagarde Slovenya’nın başkentinde konferansta yaptığı açıklamada, “Beklentim (tahvil alımlarının) üçüncü çeyreğin başlarında sonlandırılması” dedi.

Lagarde “AMB’nin faizlere yönelik ileriye dönük yönlendirmesiyle açıklanan ilk faiz artırımı, net varlık alımlarının sona ermesinden bir süre sonra yapılacak ve sadece birkaç hafta sonra olabilir” dedi.

Continue Reading

Kripto

Piyasaya dönen Luna’da baş döndüren hareketler

Published

on

By

Kripto para piyasasına dönen Luna 19,53 dolara kadar yükseldikten saatler sonra 5,9 dolar seviyesine geriledi. Uzmanlar yatırımcıların güveninin geri gelmesinin zor olduğunu düşünüyorlar.

Önceki haftalarda çöken ve kripto piyasasını da aşağı çeken kripto para Luna’nın yeni versiyonu büyük Borsalarda işleme açılırken yeni dijital varlık kötü bir başlangıç yaptı.

Geçtiğimiz hafta, Luna ağındaki destekçileri Luna’nın tekrar hayata geçirilmesi için olumlu oy kullanmış fakat 1 dolara eşit olması için kullanılan ve çöken sabitkoin TerraUSD için olumsuz görüş belirtmişlerdi.

TerraUSD ya da UST olarak bilinen para algoirtmik işlemlere dayalı bir sabitkoin olarak işlev görüyordu. UST 1 dolara eşit olması gereken değerini korumak için yazılımına ve ilişkili tokenı olan Luna’ya güveniyordu.

Ancak dijital varlıkların düşmesiyle yatırımcılar sabitkoinden çıkış yaparak UST’nin çökmesine ve Luna’yı da beraberinde götürmesine neden olmuştu.

Şu anda “Luna classic” olarak bilinen eski Luna en popüler olduğu dönemde 40 milyar dolarlık pazar payına sahipti.

Şu anda Luna’nın tekrar piyasaya sürülen tokenı için yatırımcılar Terra 2.0 tanımını kullanıyor. Söz konusu varlık şimdiden Bybit, Kucoin ve Huobi gibi büyük borsalarda işlem görmeye başladı. Dünyanın en büyük borsalarından olan Binance de Luna’yı Salı günü işlemlere açacağını açıkladı.

CoinGecko’nun verilerine göre Cumartesi günü 19,53 dolara kadar yükselen yeni Luna saatler sonra 4,39 dolara dek gerilemiş ve sonrasında fiyatı 5,90 dolar seviyesinde dengelenmişti.

Anaslitler tekrar hayata döndürülen Terra blok zincirinin başarısı konusunda şüphelerini koruyor. Bunun ana nedenlerinden biri olarak blok zincirin Ethereum, Solana ve Cardano gibi kripto paraları destekleyen “Layer 1” (1. Katman) diye katmanında rekabet edecek olması gösteriliyor.

Terra şu anda Luna tokenlerı “airdrop” diye adlandırılan yöntemle dağıtıyor. Bu kripto paraların büyük kısmının yatırımcıların kayıplarını telafi etmek amacıyla Luna classic ve UST çökmeden önce elinde bulunduran kişilere verildiği değerlendiriliyor.

Ancak uzmanlar yaşanan ani çöküşten zarar gören birçok yatırımcının Terra’ya bir kez daha güvenmesinin küçük bir ihtimal olduğunu savunuyorlar. Kripto para borsası Luno’nun Uluslararası Direktörü Vijav Ayyar da projeye olan güvenin muazzam ölçüde yitirildiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Trendler

Copyright © 2022 by 20-23