Connect with us
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Dünya

Zelenskiy’den Rusya’ya “soykırım” suçlaması – Dünya Haberleri

Published

on

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda “soykırım” uyguladığını iddia etti. Zelenskiy, günlük televizyon konuşmasında, Rusya’nın Donbas bölgesinde “açık bir şekilde soykırım politikası izlediğini” dile getirdi. Rus ordusunun saldırılarının Donbas bölgesini tamamen yaşanamaz hale getirebileceğini ifade eden Zelenskiy, Moskova’nın tüm Ukrayna kentlerini yerle bir etmek istediğini savunarak, “Tüm bunlar, insanlarımızın kaçırılması ve sivillerin kitleler halinde katledilmesi, Rusya tarafından uygulanan açık bir soykırım politikasıdır” dedi.

Nisan ayında Ukrayna Parlamentosu’nda alınan bir karar da Rusya’nın saldırılarını “soykırım” olarak nitelendiriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Rus ordusunun geçen Şubat ayında Ukrayna’ya saldırısına gerekçe olarak, Kiev yönetiminin Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgelerinde yaşayan Rusça konuşan azınlığa “soykırım uygulamasını” göstermişti.

RUSYA SALDIRILARINI YOĞUNLAŞTIRIYOR

Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve Rus ordusu tarafından son günlerde abluka altına alınmaya çalışılan Syevyerodonetsk ve Lısıçansk kentlerine yönelik saldırıların şiddeti ise giderek artıyor. Başkent Kiev ile ülkenin ikinci büyük şehri Harkiv’i ele geçiremeyen Rus ordusu, buralardaki birliklerini de daha önce ülkenin doğusuna kaydırmıştı. Yerel kaynaklar, Rus birliklerinin Donbas bölgesinde ağır da olsa ilerlediğini bildiriyor.

Konumu itibarıyla stratejik öneme sahip Syevyerodonetsk’in de liman kenti Mariupol gibi haftalar süren ablukanın ardından büyük oranda hasar görmüş halde Rusların kontrolüne geçebileceği öngörülüyor.

Bölgedeki durumu değerlendiren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Biz, her ne kadar çatışmalar devam ediyor olsa da, Rus birliklerinin Syevyerodonetsk’in kuzeydoğusunu büyük oranda ele geçirdiğini düşünüyoruz” dedi. Syevyerodonetsk askeri idaresinin sivil ve askeri yöneticisi Alexander Striuk, savaştan önce nüfusu yaklaşık 100 bin olan kentte şu an hala 12 ila 13 bin kişinin yaşadığını bildirerek, “Syevyerodonetsk’teki konutların yüzde 60’ı tahrip edildi. Kentteki binaların yüzde 85 ila 90’ı hasarlı ve kapsamlı bir onarıma ihtiyaç duyacaklar” ifadelerini kullandı.

HARKİV’E BOMBARDIMAN

Rus birliklerinin daha önce çekildiği ve insanların yeniden normal hayata dönmeye çalıştığı, ülkenin kuzeyinde yer alan Harkiv kentine düzenlenen bombardımanda ise çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, söz konusu bombardımanda dokuz kişinin öldüğünü, 19 kişinin de yaralandığını duyurdu. Zelenskiy, ölenler arasında beş aylık bir bebek ile babasının da bulunduğunu, annenin ise ağır yaralandığını aktardı.

Rus ordusuna bağlı birliklerin Harkiv’den çekilmiş olmasına rağmen, şehrin doğusunda mevzilendikleri belirtiliyor. Şehirdeki Ukraynalılar ise, kent çevresine yeni siperler kazarak ve yollarda beton engellerle kontrol noktaları oluşturarak, olası yeni bir Rus işgal girişimine karşı hazırlıklı olmaya çalışıyor.

İTALYA’NIN BARIŞ PLANI RUSYA TARAFINDAN REDDEDİLDİ

İtalya tarafından, Ukrayna Savaşı’nın sona erdirilmesi için geliştirilen barış planı Moskova tarafından reddedildi. Söz konusu plan, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde bir ateşkesi ve Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliğini ancak NATO dışında kalmasını öngörüyordu. Plana göre ayrıca Donbas bölgesi ile Kırım Ukrayna’ya bağlı özerk bölgeler statüsüne sahip olacaklardı.

Öte yandan Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret eden Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, yaşanan savaşın Avrupa için bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Marin ayrıca Rusya’ya olan güvenin nesiller boyu geri gelmeyecek şekilde kaybolduğunu ifade etti.

Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından, on yıllardır sürdürdüğü ittifaklar dışında tarafsız kalma çizgisinden vazgeçerek NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

AFP / ET,JD

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Sri Lanka Devlet Başkanı acil uluslararası yardım çağrısı yaptı! İlaç ve gıda krizi yaşanıyor

Published

on

By

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle mücadele eden Sri Lanka’da gıda ve ilaç kıtlığı yaşanıyor. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ekonomik krizin sebebi olarak Kovid-19 salgınını ve dünyadaki yüksek enflasyonu gösterdi. Rajapaksa diğer ulusların da salgının uzun vadeli sonuçlarından etkilenebileceğini belirtti.

“CİDDİ BİR KRİZ YAŞIYORUZ”

Nikkei tarafından Tokyo’da düzenlenen “Future of Asia” etkinliğinde çevrim içi konuşan Rajapaksa, “Şu anda tüm Sri Lankalıların hayatlarını derinden etkileyen ve toplumsal huzursuzlukla sonuçlanan ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz.” dedi. Rajapaksa, “Bu tür zorluklarda bu savunmasız ulusları desteklemek bölgesel ve küresel istikrar için çok önemlidir.” ifadesini kullandı.

AA-20220512-27839854-27839844-SRI_LANKADAKI_GOSTERILERDE_YASANAN_SIDDET_OLAYLARI

Başkan Rajapaksa, ilaç ve gıda temini gibi acil ihtiyaçların karşılanması için uluslararası toplumun acil yardımına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

SRİ LANKA’DAKİ OLAYLAR

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestoları yoğunlaştırmıştı.

AA-20220512-27839854-27839832-SRI_LANKADAKI_GOSTERILERDE_YASANAN_SIDDET_OLAYLARI

Ülkede 9 Mayıs’ta Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde toplanan göstericiler ile hükûmet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

AA-20220512-27839854-27839840-SRI_LANKADAKI_GOSTERILERDE_YASANAN_SIDDET_OLAYLARI

BAŞBAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs’ta istifa etmişti. Başbakan’ın istifası nedeniyle kabine de feshedilmişti.

thumbs_b_c_ab4d93993cc1d4518165a38d3789a6f3

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa,12 Mayıs’ta Ranil Wickremesinghe’yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sıkıntısı, elektrik kesintileri ve artan gıda ile ulaşım fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor.

Continue Reading

Dünya

Dünyayı sarsan iddia! Putin’in ölümcül hastalığı

Published

on

By

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 4’üncü ayına girerken Rusya’dan çok konuşulacak bir iddia geldi. İngiliz basını Vladimir Putin’in kanser olduğu iddiasını bir kez daha gündeme getirdi ve doktorların Putin’e biçtiği ömrü en fazla 3 yıl olarak açıkladı.

GÖRME YETİSİ DE GERİLEDİ

İngiliz gazete, Rusya’nın devlet iç güvenlik kurumu olan Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) bir ajanı kaynak olarak gösterdi. Kaynağın adı güvenlik sebebi ile gizli tutulurken, Putin’in hastalığı nedeniyle görme yetisinde de ciddi bir gerileme olduğu bildirildi.

” DURUMU KÖTÜLEŞİYOR

Putin, Zafer Günü

Rus ajan gazeteye yaptığı açıklamada ”Televizyona çıktığında ona ne söyleyeceğini gösteren her şeyin büyük harflerle yazılmış olduğu not kağıtlarına ihtiyaç duyuyor. Bu kağıtlara yazılan harfler o kadar büyük ki her sayfada sadece birkaç cümle var. Gözlerindeki durum ciddi şekilde kötüleşiyor.” dedi.

5 FARKLI DOKTOR EŞLİK EDİYOR

Daha önce Rusya merkezli bir araştırma platformu olan Proekt tarafından yayınlanan belgelerde Putin’e yaptığı ziyaretlerde en az 5 farklı doktorun eşlik ettiği iddia edilmişti. Aynı belgelerde Tiroid Kanseri konusunda uzmanlaşmış Kulak Burun Boğaz uzmanı Yevgeny Selivanov’un da Rus liderin yanından hiç ayrılmadığı belirtilmişti.

‘HAYAL ÜRÜNÜ’

Kremlin, bu bilgileri yalanlamış ve araştırma şirketinin Rusya’da yayın yapmasını yasaklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, belgelerin hayal ürünü olduğunu iddia etmiş ve burada yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

MUHTEMEL ADAYLAR KONUŞULUYOR

İngiliz basınının haberine göre, Putin’in hayatını kaybetmesi durumunda onun yerini alması en muhtemel aday Mihail Mişustin. Rusya’nın başbakanı olarak görev yapan Mişustin, siyasi hiyerarşide Putin’den sonra ikinci sırada.

Ülkenin başkenti Moskova’nın şu anki belediye başkanı, Sergei Sobyanin de muhtemel isimler arasında gösteriliyor. 2008’den beri Rusya’nın güvenlik konseyi başkanı olarak görev yapan Nikolay Patruşev de listede yer alan isimlerden biri.

Continue Reading

Dünya

Rusya’dan ‘hipersonik’ gözdağı! Hedefi 1000 kilometre öteden vurdu

Published

on

By

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus ordusu, Barents Denizi’nde hipersonik “Tsirkon” füzesinin test atışını gerçekleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Barents Denizi’nde, “Sovyetler Birliği Filosundan Amiral Gorşkov” fırkateyninden “Tsirkon” hipersonik seyir füzesiyle test atışı yapıldığı belirtildi.

HEDEFİ BAŞARIYLA VURDU

Test atışının yeni silah türlerinin denenmesi kapsamında gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, “Tsirkon” füzesinin yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta bulunan bir deniz hedefini başarıyla vurduğu, füzenin uçuşunun, belirlenen parametrelere karşılık geldiği ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, geçen yıl “Tsirkon”un ilk defa bir gemiden deneme atışının gerçekleştirildiğini bildirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2018’de tanıttığı yeni hipersonik silahların arasında bulunan “Tsirkon”un ses hızının 10 katına (Mach 10) kadar çıkabildiği ve 1000 ila 2000 kilometre menzile sahip olduğu açıklanmıştı. (AA)

Continue Reading

Trendler

Copyright © 2022 by 20-23